Math

Items 1-50 of 56
Page: of 2
Export Results
 

Adding and Subtracting at the Lake
This series uses simple text and colorful photographs and illustrations to introduce students to key math readiness skills. Each book focuses on key areas of the kindergarten math curriculum - number recognition, lengths, greater than and less than, and adding and subtracting.

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

Counting at the Market
This series uses simple text and colorful photographs and illustrations to introduce students to key math readiness skills. Each book focuses on key areas of the kindergarten math curriculum - number recognition, lengths, greater than and less than, and adding and subtracting.

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

Finding Shortest and Longest
This series uses simple text and colorful photographs and illustrations to introduce students to key math readiness skills. Each book focuses on key areas of the kindergarten math curriculum - number recognition, lengths, greater than and less than, and adding and subtracting.

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

Getting Started With Math
This series uses simple text and colorful photographs and illustrations to introduce students to key math readiness skills. Each book focuses on key areas of the kindergarten math curriculum - number recognition, lengths, greater than and less than, and adding and subtracting.

List Price: $127.20
School Price: $108.00
VIEW DETAILS

 

Using Math Outdoors
This series uses simple text and colorful photographs and illustrations to introduce students to key math readiness skills. Each book focuses on key areas of the kindergarten math curriculum - number recognition, lengths, greater than and less than, and adding and subtracting.

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

I Use Math
I Use Math uses a lively first-person narrative to describe the use of mathematics in everyday situations. Correlated to first grade mathematics standards, each book contains a simple math problem for beginning readers to solve. Full-color photographs support the text and illustrate each situation.

List Price: $252.00
School Price: $214.20
VIEW DETAILS

 

I Use Math at the Doctor's
I Use Math uses a lively first-person narrative to describe the use of mathematics in everyday situations. Correlated to first grade mathematics standards, each book contains a simple math problem for beginning readers to solve. Full-color photographs support the text and illustrate each situation.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

I Use Math at the Game
I Use Math uses a lively first-person narrative to describe the use of mathematics in everyday situations. Correlated to first grade mathematics standards, each book contains a simple math problem for beginning readers to solve. Full-color photographs support the text and illustrate each situation.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

I Use Math at the Store
I Use Math uses a lively first-person narrative to describe the use of mathematics in everyday situations. Correlated to first grade mathematics standards, each book contains a simple math problem for beginning readers to solve. Full-color photographs support the text and illustrate each situation.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

I Use Math in the Kitchen
I Use Math uses a lively first-person narrative to describe the use of mathematics in everyday situations. Correlated to first grade mathematics standards, each book contains a simple math problem for beginning readers to solve. Full-color photographs support the text and illustrate each situation.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

I Use Math in the Workshop
I Use Math uses a lively first-person narrative to describe the use of mathematics in everyday situations. Correlated to first grade mathematics standards, each book contains a simple math problem for beginning readers to solve. Full-color photographs support the text and illustrate each situation.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

I Use Math on a Trip
I Use Math uses a lively first-person narrative to describe the use of mathematics in everyday situations. Correlated to first grade mathematics standards, each book contains a simple math problem for beginning readers to solve. Full-color photographs support the text and illustrate each situation.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

I Know Big and Small
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited text opens ...

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

I Know Numbers
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited text opens ...

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

I Know Same and Different
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited text opens ...

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

I Know Shapes
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited text opens ...

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

I'm Ready for Math
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited text opens ...

List Price: $127.20
School Price: $108.00
VIEW DETAILS

 

I Know Big and Small/Grande y pequeño
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This bilingual series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited t...

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

I Know Numbers/Los números
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This bilingual series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited t...

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

I Know Same and Different/Igual y diferente
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This bilingual series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited t...

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

I Know Shapes/Las figuras
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This bilingual series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited t...

List Price: $5.30
School Price: $4.50
VIEW DETAILS

 

I'm Ready for Math / Ya puedo aprender matemáticas
Numbers, shapes, sizes, and sorting are foundations for the study of mathematics. This bilingual series presents these key concepts at a level consistent with math curriculum standards for pre-K and kindergarten learners. A combination of inviting pictures, vivid colors, bold labels, and limited t...

List Price: $127.20
School Price: $108.00
VIEW DETAILS

 

Math in Our World Complete Set - Levels 1-3 (Classroom Collection)
This unique series of Weekly Reader® Leveled Readers is a clever combination of fact and fiction, introducing math concepts aligned to the early elementary curriculum and showing young readers how math is important in familiar real-life situations. The series has been carefully designed to provide ...

List Price: $882.00
School Price: $749.70
VIEW DETAILS

 

COUNTING at the Zoo
Math in Our World presents the complete range of math concepts and skills students are expected to master during the first grade. The series moves sequentially, from easiest to hardest concepts, with each book covering a different math topic. The first volume reviews the math concepts students lear...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

COUNTING in the City
Math in Our World presents the complete range of math concepts and skills students are expected to master during the first grade. The series moves sequentially, from easiest to hardest concepts, with each book covering a different math topic. The first volume reviews the math concepts students lear...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

Math in Our World - Level 1
Math in Our World presents the complete range of math concepts and skills students are expected to master during the first grade. The series moves sequentially, from easiest to hardest concepts, with each book covering a different math topic. The first volume reviews the math concepts students lear...

List Price: $210.00
School Price: $178.50
VIEW DETAILS

 

MEASURING at the Dog Show
Math in Our World presents the complete range of math concepts and skills students are expected to master during the first grade. The series moves sequentially, from easiest to hardest concepts, with each book covering a different math topic. The first volume reviews the math concepts students lear...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

TABLES and GRAPHS of Healthy Things
Math in Our World presents the complete range of math concepts and skills students are expected to master during the first grade. The series moves sequentially, from easiest to hardest concepts, with each book covering a different math topic. The first volume reviews the math concepts students lear...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

USING MONEY at the Lemonade Stand
Math in Our World presents the complete range of math concepts and skills students are expected to master during the first grade. The series moves sequentially, from easiest to hardest concepts, with each book covering a different math topic. The first volume reviews the math concepts students lear...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

DOUBLES Fun on the Farm
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during second grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day in the real world. Each book is leveled to match students' re...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

GRAPHING Favorite Things
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during second grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day in the real world. Each book is leveled to match students' re...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

How Far Away? COMPARING Trips
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during second grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day in the real world. Each book is leveled to match students' re...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

Making a Model With SOLID FIGURES
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during second grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day in the real world. Each book is leveled to match students' re...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

Math in Our World - Level 2
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during second grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day in the real world. Each book is leveled to match students' re...

List Price: $336.00
School Price: $285.60
VIEW DETAILS

 

MEASURING on a Treasure Hunt
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during second grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day in the real world. Each book is leveled to match students' re...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

TELLING TIME All the Time
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during second grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day in the real world. Each book is leveled to match students' re...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

USING MATH to Make Party Plans
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during second grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day in the real world. Each book is leveled to match students' re...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

USING MONEY on a Shopping Trip
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during second grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day in the real world. Each book is leveled to match students' re...

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

Exploring SOLID FIGURES on the Web
The computer club is making a Web site about buildings. Join them as they discover that buildings come in all shapes and sizes.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

Math in Our World - Level 3
This series covers the range of math concepts and skills that students are expected to master during third grade. The series moves sequentially through the math curriculum, using practical examples to show how people use math every day. Each book is leveled to match student's reading skills as they ...

List Price: $336.00
School Price: $285.60
VIEW DETAILS

 

MEASURING at the Pond
Ms. Tosh’s class is taking a field trip to a local pond. Tag along with the students as they observe and measure the interesting plants and animals they find.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

MULTIPLY to Make Party Plans
The chorus club is planning a picnic. See how they use multiplication to figure out whether have they enough sandwiches, desserts, and drinks for all the guests.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

Pizza Parts: FRACTIONS!
Elena is throwing a pizza party for her birthday. Her friends like different toppings. How will they make sure that they all get their favorite slices? By using fractions, of course!

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

PROBABILITY With Fun and Games
It’s Game Day at Valley Elementary School. Join the students as they use probability to create fun games with coins, number cubes, and spinners.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

Using DIVISION at Sports Camp
Today is the first day of sports camp. Follow the team leaders as they use division to make sure that everyone can join in the fun.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

Using DIVISION FACTS in the Garden
The Lewis School Garden Club is planning a vegetable garden. The first step is to build a fence around the garden. Join the students as they use division to determine exactly how much lumber they will need.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 

Working With NUMBERS in the News
Sarah is writing a story about national parks for her school newspaper. Who knew it would involve so many numbers? Join Sarah as she organizes her facts in timelines, charts, and graphs.

List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 
List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 
List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS

 
List Price: $7.00
School Price: $5.95
VIEW DETAILS